امام خمینی (ره) :باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.


 

صالحي: اربعين صرفا يك زيارت نيست
 
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: اربعين به يك تظاهرات عظيم هويتي شيعه تبديل شده و بهترين و نمايان‌ترين كار در حوزه تشيع، اربعين است و هر چه اين حوزه بيشتر پالايش شود، نماد شيعي در معرفي به جهان اسلام موفق‌تر خواهد بود.
سيدعباس صالحي، معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد در چهارمين نشست كميته فرهنگي و آموزشي ستاد مركزي اربعين عنوان كرد: كارها و فعاليت‌هايي كه انجام مي‌دهيم چند گونه است كه برخي از آنها به صورت وظيفه‌اي‌، بخشنامه‌اي، تكليف اداري و سازماني انجام مي‌شود، برخي هم نياز به انگيزه ويژه دارد و كار دلي است كه همراه با كار، فرد خود را تغذيه روحي و رواني مي كند كه اربعين از جمله حوزه‌هاي فعاليت دلي است.

صالحي ادامه داد: اين رويكرد از چند جهت داراي اهميت است؛ نخست اينكه تعظيم شعائر انقلابي و داراي ارزش و جايگاهي مهم است. نكته دوم آن كه چنين رويكردي ارزش كار جمعي را مي‌رساند كه خدمت به زوار حسيني و حائز ارزش و افتخار است و خدمت به زائر حسيني يك مدال و يك ارزش است.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: نكته سوم اين است كه چنين اقدامي اهميت قابل توجهي دارد، اتفاق و پديده اربعين تبديل شده به معرفي هويت عظيم شيعه يعني اربعين به يك تظاهرات عظيم هويتي شيعه تبديل شده است. اين رويكرد براي اربعين اهميت بسيار دارد؛ از اين منظر كه افراد بايد براي ارتقاي هويت شيعي تلاش كنند.

صالحي همچنين يادآور شد: در اربعين صرفاً با يك رويكرد عبادي و بحث اجتماعي مواجه نيستيم، بلكه جنبه، هويت و فرهنگ اين كار نيز بايد مد نظر قرار گيرد. بهترين و نمايان‌ترين جلوه اجتماعي شيعه، اربعين است و هر چه اين حوزه بيشتر پالايش شود، نماد شيعي در معرفي به جهان اسلام موفق‌تر خواهد بود.

وي گفت: اربعين صرفاً پياده‌روي نيست، اربعين صرفا يك زيارت نيست بلكه حضور اجتماعي جمعيتي مظلوم و زخم ديده‌ تاريخ است كه مي‌خواهد در اين جريان، آرمان‌هاي خود را به جهانيان معرفي كند. نكته ديگر آنكه در اين جريان، حضور ميليون‌ها زائر ايراني را داريم كه فرصتي كم‌نظير را ايجاد مي‌كند. اربعين فرصت خودسازي اجتماعي است، همانند اعتكاف فرصت جديد معنوي عبادي و روحي براي ميليون‌ها زائر ايراني ايجاد مي‌كند و هر چه آمادگي بيشتر باشد، بهره‌وري ارتقاء مي‌يابد.

صالحي ادامه داد: آنچه در اين حوزه مهم است حوزه خدمات فرهنگي به زائران است كه جان‌مايه اصلي كار در كنار ديگر خدمات است. اين موضوع دو زاويه اصلي دارد؛ نخست آن كه خدمات فرهنگي به زائران را مورد نظر دارد و دوم، اينكه به مستندسازي، تصويرسازي اين حضورها و ثبت و ماندگاري اين لحظه ها بپردازد.

وي گفت: اين اقدام براي كساني كه اين جريان را نديده يا كمتر ديده‌اند، حائز اهميت و داراي پيام است. همچنين اربعين نبايد دولتي باشد، بلكه بايد استعداد مردمي را در خدمت اربعين قرار داد نه اينكه صرفا توقع از نهادهاي دولتي را ارتقاء دهيم. در اين راستا مثلا در حوزه فرهنگ و هنر بايد حضور ظرفيت‌هاي فرهنگي مردمي مانند انجمن‌هاي ادبي و هنري را افزايش دهيم و براي تحقق‌ بخشيدن به اين خواسته، در حمايت از اربعين تلاش كنيم.

صالحي اظهار كرد: يكي از موضوعاتي كه در جريان عظيم اربعين و فعاليت‌هاي فرهنگي ارتباط پيدا مي‌كند، آن است كه وقتي مسئولان فرهنگي در كنار اين كار قرار مي‌گيرند، انتظار حسن سليقه در توليد محصولات فرهنگي بيشتر مي‌شود. كاري كه با اين عظمت اتفاق مي‌افتد بايد ارزنده و آراسته باشد؛ البته بين آراستگي و پرهزينه بودن تفاوت است. محصول‌هاي فرهنگي نبايد از نظر محتوا و فرم دچار بدسليقگي باشند و كنترل كيفي سليقه محتوايي و فرمي از وظايف نهادهاي دولتي است.

وي در پايان درباره ديپلماسي ارتباط فرهنگي با شيعيان عراق اشاراتي داشت.

 

آخرین اخبار سایت

Thumbnail پرونده ای برای شناخت شیعیان در کشورهای مختلف: شیعیان کمتر شناخته شده/شیعیان وفادار به انقلاب اسلامی ایران   تباع دیگر مذاهب با شیعیان آمیزش گسترده ای دارند. روابط صمیمی و برادر انه ای میان شیعیان و برادران اتباع سایر مذاهب برقرار است. چنان نیست که شیعیان از برادران سنی و اباضی خود جدا و منزوی باشند.    ...
Thumbnail کارگاه آموزشی روش تبلیغ بین المللی اسلام استاد سهیل اسعد ▫️جمعه 6 بهمن 96 گزارش تصویری :
مسلمان شدن یکی از برادران کمال کورسل تابستان بود که به ژوان قرآن کوچکی هدیه دادم و همین قرآن کوچک، آنقدر کنجکاوی او را برانگیخت که باعث شد در سن ۱۵ سالگی مسلمان شود. لی مرادی، پدر شهید فرانسوی دفاع مقدس، کمال کورسل، با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی شهید ژوان یا «کمال» کورسل، اظهار کرد: شجاعت، ایمان و اخلاق...
Thumbnail   بر اساس اعلام مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت، فرآيند صدور رواديد اربعين از شهريور ماه سال جاري آغاز خواهد شد.  ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی (ع) در سالجاری  از روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۶/۶/۱ برابر یکم ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) از ساعت ۹:۰۰ صبح آغاز خواهد شد.گفتني است كه امسال، روند...
Thumbnail   صالحي: اربعين صرفا يك زيارت نيست   معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: اربعين به يك تظاهرات عظيم هويتي شيعه تبديل شده و بهترين و نمايان‌ترين كار در حوزه تشيع، اربعين است و هر چه اين حوزه بيشتر پالايش شود، نماد شيعي در معرفي به جهان اسلام موفق‌تر خواهد بود. سيدعباس صالحي، معاون فرهنگي وزير فرهنگ و...
نگره‌های مختلف، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...، در یک نکته هم داستانند و آن اینکه انقلاب منشأ تحول شگرف در روابط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است. انقلاب، تحولی بنیادین در جوامع محسوب می‌شود و پیامدهای مختلفی را در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی به همراه دارد.     مؤلفه‌های گفتمان سیاسی انقلاب اسلامی    مقدمهنگره‌های مختلف، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...، در یک نکته هم داستانند و آن اینکه انقلاب منشأ تحول شگرف در روابط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی یک جامعه است. انقلاب، تحولی بنیادین در جوامع محسوب می‌شود و پیامدهای مختلفی را در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی به همراه دارد....
حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی خاطرنشان کرد: رسانه‌های جدید در تبیین انقلاب نقش مهمی را می‌توانند اجرا کنند این رسانه‌ها با توجه به بردشان نقش جدی را می‌توانند داشته باشند که حامیان انقلاب از این ابزار می‌توانند به خوبی استفاده کنند.   نقش جدی رسانه‌های جدید در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی   حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی خاطرنشان کرد: رسانه‌های جدید در تبیین انقلاب نقش مهمی را می‌توانند اجرا کنند این رسانه‌ها با توجه به بردشان نقش جدی را می‌توانند داشته باشند که حامیان انقلاب از این ابزار می‌توانند به خوبی استفاده کنند.       وی در ادامه تصریح کرد: رسانه‌ها باید هم در سطح داخلی و هم در سطح بین المللی باهم...

پرونده ویژه:مختصات جهان اسلام

پرونده ویژه:اسناد راهبردی

پرونده ویژه:بیداری اسلامی